Mekanik Tesisat Nedir?

mekanik-tesisat-nedirMekanik Tesisat inşaat çalışmalarında yaşam kalitesini ve yaşam alanlarındaki sistemlerin kullanılabilirliğini arttırmak amaçlı yapılan ve yapıların işleyişindeki iç bölümünü oluşturan mekanizmanın bütünüdür. Mekanik tesisat nedir sorusuna daha anlaşılır şekilde cevap vermek istiyoruz. Mekanik tesisatı bir benzetme ile anlatacak olursak; bu tesisat alanını insanlarda bulunan atardamara benzetmek sanırız yanlış olmaz. Bedeni saran deriyi yapıların dış cephesine, kemikleri de kolon ve kirişlere benzetmiş olursak; vücut içerisinde dolaşan damarlar mekanik tesisat gibidir.

Mekanik Tesisat Alanları

Mekanik tesisat alanlarının en önemlileri tanımlarıyla birlikte aşağıdaki gibidir. Sıhhi tesisat, yaşam alanları içerisinde su temini, ısıtılması, bekletilmesi ve gerektiğinde dağıtılması gibi durumları içerir.
  • Isıtma Tesisatı
Isıtma tesisatı, yaşam alanlarının ısıtılması ve dış ortam sıcaklığından dolayı oluşan ısı kaybının istenilen seviyeye getirilmesini sağlayan sistemdir.
  • Klima Tesisatı
Klima tesisatı, dış ortam sıcaklığında dolayı artan ısıyı azaltmak ve korumak için kullanılan sistemdir.
  • Havalandırma Tesisatı
Havalandırma tesisatı ile kapalı bir ortama mekanik veya doğal olarak temiz havanın sağlanmasıdır. Kapalı ortama temizlenmiş hava girerken, ortamdaki kirlenmiş hava dış ortama aktarılır. Mekanik olarak çalışan sistemlerde fanlar kullanılır.
  • Havuz Tesisatı
Havuz tesisatı, süs havuzları ve yüzme havuzları içerisinde süzme, dezenfekte etme ve ısıtma gibi işlevleri sağlar. Tüm bunlarla birlikte mekanik tesisat ile yaşamımıza dokunan mekanik tesisatın bağlı bulunduğu alanlarının insanlık için çok önemli olduğunu ve bu alanda çalışan tüm emekçilerimizin ne kadar önemli işler yaptıklarını özellikle vurgulamak istiyoruz. 

Gider Tıkanıklığı Açma başlıklı bilgilendirmemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now ButtonHemen Ara | Metro Tesisat
WhatsApp chat