Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır? | Petek Vanası Ayarı

Bu paylaşımımızda reglaj ayarı veya diğer bir deyişle petek vanası ayarı konularına değineceğiz. Öncelikle reglaj ayarı nedir, reglaş ayarı nasıl yapılır öğrenmek isteyenler için yanıtlar vermeye çalışalım.

Reglaj Ayarı Nedir?

Reglaj ayarı, evlerde veya iş yerlerinde bulunan kalorifer peteklerinin tümünün aynı derecede ısı vermesini sağlayabilmek amacıyla petek vana ayarı yapılması anlamına gelir. Reglaj ayarı yapmadan önce bu iş için biraz vaktiniz olmalıdır. Bunun nedeni ise reglaj ayarlaması yapıldıktan sonra takip etmek ve gerektiğinde değişiklikler yapmak gerekebiliyor. Şimdi reglaj ayarı yani peteklerin vana ayarı için işlem aşamalarına geçebiliriz. reglaj-ayari-nasil-yapilir-petek-vanasi-ayari

Petek Vanası Reglaj Ayarı Nasıl Yapılır?

  • Kalorifer peteklerini ısıtabilmek için kombinin çalışıyor konumda olduğuna dikkat ediniz.
  • Kalorifer peteklerinin tümünün üstte ve altta bulunan vanalarının tamamen açık olduğundan emin olunuz.
  • Şimdi sırada kalorifer peteklerinizi numaralandırmak var. Bunun için en çok ısı derecesine sahip olduğunu düşündüğünüz peteğe 1 numarasını verin ve en az ısınan peteğe doğru sıralama yaparak numaralarınızı veriniz. En az ısınan petek en büyük rakama sahip olsun. Bu şekilde kâğıt üzerinde numaralandırmanızı yapınız.
  • Petekleriniz arasından en çok ısınan, yani daha önce 1 numarası verdiğimiz peteğin su giriş vanasını (üst vanayı) saat yönüne doğru çevirerek kapatınız.
  • Kapatmış olduğunuz bu peteğin vanasını, yani 1 numaralı en çok ısıtan peteğin vanasını şimdi yaklaşık 1 cm saat yönünün tam tersi yönüne doğru çeviriniz.
  • 2 numaralı, yani petekler arasından en çok ısınan 2. peteğe ait vanayı yaklaşık 2 cm açınız.
  • 3 numaralı peteğinde vanasını yaklaşık 3 cm açınız.
  • Yukarıdaki gibi 1’er cm arttırarak en son peteğe kadar açınız.
  • Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta en az ısındığını düşündüğünüz kalorifer peteğine ait olan üst vananın tamamen açık olmasını sağlamak.
Sağlıklı bir regraj ayarı için tüm bunları yaptıktan sonra yaklaşık olarak 15-20 dakika bekleyin ve tekrar kalorifer peteklerine mutlaka tekrar bakın. En iyi petek vanası ayarı yapabilmek için kalorifer peteklerinin sıcaklık durumuna göre yukarıda belirttiğimiz mantıkla eşitliği korumaya dikkat edip üst vanaları azar azar açarak işlemlere devam edebilirsiniz.

Reglaj Ayarı Hangi Vanadan Yapılır?

Reglaj ayarı bir tek peteklere ait normal vanalar ile yapılır. Termostatik vanalarda yapılamaz. Zaten bu vanalarda ayarlamış olduğunuz dereceye ulaşılmasıyla vanayı otomatik bir şekilde ayarlanmış olur.
Kalorifer Peteği Vanası Ne Tarafa Açılır? Ne Tarafa Kapatılır?
Kalorifer peteği vanası saat yönünün tam tersi yönüne, yani sola doğru çevrilerek açılır. Saat yönüne doğru ise kapatılır.
Kalorifer Peteği Vanası Ne Tarafa Kapatılır?
Kalorifer peteği vanası saat yönüne doğru çevrilerek kapatılır. 

Su Kaçağı Tamiri başlıklı bilgilendirmemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now ButtonHemen Ara | Metro Tesisat
WhatsApp chat