Yerden Isıtma Sistemlerinin (Alttan Isıtmanın) Avantajları ve Dezavantajları

yerden-isitma-sistemlerinin-alttan-isitmanin-avantajlari-dezavantajlariHepimizin bildiği gibi insan vücudunda ayaklar ısınma konusunda çok hassastır. Ayaklarımız üşüdüğünde hasta olmamak neredeyse kaçınılmazdır. Hâl böyle olunca zeminin sıcak olması büyük bir önem taşımaktadır. Yerden ısıtma sistemleri ısınma açısından çok kaliteli olmaktadır ve ayaklar başta olmak üzere ortamı dengeli bir şekilde ısıtır. Alttan ısıtma peteklerle kıyaslandığında daha rahattır ve daha sağlıklıdır. Örneğin; köşe takımlarınızı ve koltuklarınızı istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Peteklerin önüne gelecek diye istemediğiniz bir yere koltuk koymak zorunda kalmazsınız. Yerden ısıtma ile evinizde daha çok kullanım alanı olur, her şey zeminde olduğundan bu konuda çok rahat edersiniz. Yerden ısıtma tesisatının avantajları dezavantajlarından daha fazla olmaktadır.

Yerden Isıtma Sistemlerinin (Alttan Isıtmanın) Avantajları

  • Yakıttan %15 – %20 oranında tasarruf etmiş olursunuz. Bu oran evinizin büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir.
  • Zemin sıcak olduğundan siz ve çocuklarınız için soğuk algınlığı riski çok azalmaktadır.
  • Petekler gibi alan kaplamadığı için eşyalarınızı istediğiniz yerde bulundurabilir, daha çok alanı kullanabilirsiniz.

Yerden Isıtma Sistemlerinin (Alttan Isıtmanın)  Dezavantajları

  • Zemin ısıtması söz konusu olduğu için yeterli ısıya ulaşılması biraz gecikmektedir.
  • Kapatılmamalıdır. Bunun en büyük nedeni ısıtmasının zaman almasıdır.
Yerden ısıtma sistemlerinde rutin bakımlar vardır. Bu bakımlar geciktirildiği taktirde kirlenmeler oluşmaktadır ve daha az ısıtmaktadır. En fazla 2 yılda bir olmak üzere bakımları yaptırılmalıdır. Yeni sistemlerde ilk 5 – 6 yıl kirlilik olmayabilir, fakat sonrasında sıklıkla kirlenmeler olmaktadır. Alttan ısıtma problemleri sağlıklı bir bakımdan geçtiğinde çözüme kavuşmaktadır. 

Su Sızıntısı Nasıl Bulunur? başlıklı bilgilendirmemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Call Now ButtonHemen Ara | Metro Tesisat
WhatsApp chat